Uzdrowisko w Kołobrzegu

Kołobrzeg

Naturalne bogactwa z jakich znany jest Kołobrzeg, od lat pomagają w regeneracji zarówno ciała jak i umysłu mieszkańców i odwiedzających miasto. Pozwalają w ramach wypoczynku na odzyskanie wewnętrznej harmonii i relaks nad brzegiem morza. Skarbami, które przesądzają o roli Kołobrzegu jako uzdrowiska są przede wszystkim woda mineralna, solanka, nazywana też kołobrzeskim płynnym złotem, borowina – czarne złoto oraz lokalny mikroklimat i wyjątkowa zieleń. To unikalne połączenie naturalnych skarbów powoduje, że miasto oferuje szeroki wachlarz usług zdrowotnych i kosmetycznych. Uzdrowisko dedykuje swoje dobra przede wszystkim osobom ze schorzeniami układu oddechowego, układu krążenia, narządu ruchu, chorobami reumatycznymi, endokrynologicznymi oraz z cukrzycą.

Kołobrzeg ma trzy kąpieliska morskie – Plaża Wschodnia, Plaża Centralna i Plaża Zachodnia. Łącznie zajmują one 600 m odcinek wybrzeża. Najbardziej popularna wśród wypoczywających jest Plaża Centralna mająca ponad 350 metry długości. Od molo do latarni morskiej ciągnie się malowniczy Bulwar Jana Szymańskiego, którego niezwykłą ozdobą jest Pomnik Zaślubin Polski z Morzem. Najlepszą jakością wody wyróżnia się Plaża Zachodnia (200 metrów długości).
Kołobrzeskie molo znajduje się w Dzielnicy Uzdrowiskowej, na przedłużeniu ul. Mickiewicza. Pierwszy pomost zbudowano tutaj w 1881 roku. Konstrukcja była drewniana, a na jej końcu znajdowała się przystań dla żaglowców. Niestety, w czasie II wojny światowej obiekt został zniszczony. Współcześnie istniejące, żelbetonowe molo otwarto w 1971 roku. Konstrukcja ma długość 220 metrów i 9 metrów szerokości. Pomost spacerowy znajduje się na wysokości około 4,5 metra n.p.m. W 2014 roku obiekt został poddany renowacji – założono między innymi kolorowe iluminacje świetlne.
Jednym z symboli Kołobrzegu jest latarnia morska, która wznosi się tuż przy wejściu do portu. Historia tego zabytku sięga XVII wieku. Światło latarni paliło się wtedy okresowo, tylko w czasie planowanego przybycia statków. Z upływem lat wieże były przebudowywane. W czasie II wojny światowej latarnia została całkowicie zniszczona przez wojska niemieckie. Obecną, murowaną budowlę wzniesiono w 1945 roku na platformie dawnego fortu Ujście. Po remoncie w latach 80. I 90. XX wieku obiekt został udostępniony dla zwiedzających. Latarnia ma 26 metrów wysokości, a z jej szczytu (gdzie znajduje się punkt widokowy) roztacza się wspaniała panorama na Morze Bałtyckie oraz port.
Pod koniec II wojny światowej niemal całe miasto zostało zburzono i niewiele zabytków przetrwało. Jedną z najbardziej okazałych budowli, które ocalały, jest gotycka katedra pw. Wniebowzięcia NMP. Ze względu na liczne zniszczenia w świątyni nie zachowało się jednak zbyt wiele elementów. Warto zwrócić uwagę na świecznik siedmioramienny z 1327 roku, chrzcielnicę z 1355 roku, trzy ołtarze z drewna pochodzące z XV i XVI wieku oraz płaskorzeźbę przedstawiającą „Ostatnią wieczerzę”. Warto również wejść na wieżę kościoła i podziwiać panoramę miasta.

Wyspa Bornholm położona jest niecałe 100 km od wybrzeża Polski. Z Kołobrzegu możemy tam popłynąć katamaranem pasażerskim. Rejsy na Bornholm w szczycie sezonu (w lipcu i sierpniu) organizowane są niemal codziennie, a poza sezonem kilka razy w miesiącu. Wodna wyprawa z Polski na duńską wyspę trawa około 4,5 godziny. Rejs z Kołobrzegu do portu Bornholm kosztuje ok. 140 zł za osobę w jedną stronę, a w obie – pod warunkiem powrotu tego samego dnia – ok. 200 zł.

Wyspa Bornholm, ze względu na spore nasłonecznienie, bywa nazywana Perłą Bałtyku lub Majorką Północy. Turystów przyciągają kilometry piaszczystych plaż i świetnie przygotowane ścieżki rowerowe.

Wynajmij apartament

Netflix i PS4

Dostępne w każdym apartamencie