Uzdrowisko w Świeradowie Zdroju

Świeradów Zdrój

Świeradów Zdrój – górska miejscowość wypoczynkowa i uzdrowiskowa, nieopodal granicy z Czechami i Niemcami – to doskonałe miejsce do wycieczek w Góry Izerskie. Jeśli masz ochotę zwiedzić Góry Izerskie, to wybór Świeradowa Zdroju jako bazy wypadowej to najlepsze wyjście. W miejscowości działa wiele restauracji kawiarni, barów.

Świeradów Zdrój – górska miejscowość wypoczynkowa położona dość wysoko (pomiędzy 450-710 metrem n.p.m.), w obniżeniu między Kamienickim Grzbietem i Wysokim Grzbietem. Świeradów Zdrój leży nieopodal granicy z Czechami i Niemcami, w otoczeniu miast: Jelenia Góra, Gryfów Śląski, Lubań, Zgorzelec, Szklarska Poręba. Ze Świeradowa Zdroju blisko także do czeskiego Liberca, Harrachova bądź Görlitz w Niemczech.
Świeradów Zdrój – to także miejscowość uzdrowiskowa, świeradowskie wody zdrojowe z dodatkiem radonu oddziaływają na procesy enzymatyczne i przemiany komórkowe, wzmacniają tkankę nerwową i gruczoły wewnątrzwydzielnicze. W uzdrowisku leczy się choroby reumatyczne, układu krążenia i nerwowego.
Dawny budynek kuracyjny – Dom Źródlany z XVIII-tego wieku spalił się i na jego położeniu, pod koniec XIX-tego stulecia zbudowano Dom Zdrojowy – który możemy podziwiać do dziś. Najatrakcyjniejsza jest unikatowa Hala Spacerowa – to długa na 80 m przeszkolona, zadaszona hala, o konstrukcji z modrzewia, dekoracyjnie zdobiona, z niedużą sceną, odbywa się na niej wiele występów. W tej hali jest źródło z pijalnią wód (szczawy żelazisto-radonowe). W sąsiedztwie Domu Zdrojowego jest, pochodzący z tego samego czasu Park Zdrojowy.
Poza leczniczym charakterem Świeradów Zdrój to doskonałe miejsce do wycieczek w Góry Izerskie. Najbliższy wierch to Izerski Stóg (1107 m n.p.m.) – znajduje się tam schronisko. Dostać się na niego można idąc jednym ze szlaków górskich lub wjechać nowoczesną Koleją Gondolową, której dolna stacja znajduje się w Świeradowie Zdroju. Kolej funkcjonuje cały rok, wwożąc zimą narciarzy, a latem – turystów rowerowych oraz pieszych. W otoczeniu Izerskiego Stogu położony jest wierzchołek Smrek (1124 metrów). Z tej lokalizacji warto iść bardziej w kierunku wschodnim, na Halę Izerską do następnego schroniska – Chatki Górzystów.
Świeradów Zdrój w sezonie zimowym zaprasza na narty. Dzięki kolei gondolowej łatwo dotrzeć na Izerski Stóg, a tu na amatorów „białego szaleństwa” oczekuje długa na 2500 metrów nartostrada, jeśli jest taka konieczność to nartostrada jest sztucznie naśnieżana i oświetlona po zmroku ( nocna jazda ). W sąsiedztwie nie brakuje także łatwiejszych i krótszych tras i stoków. Działa tutaj także mnóstwo tras dla „biegaczy” na nartach. Ostatnio Świeradów Zdrój a również Góry Izerskie stały się najważniejszym miejscem dla kolarstwa górskiego. Przygotowanych jest tutaj dużo szlaków rowerowych, mają miejsce zjazdu po zboczu, maratony rowerowe, MTB bądź konkursy BMX.
Netflix i PS4

Dostępne w każdym apartamencie