Uzdrowisko w Kudowie Zdroju

Kudowa Zdrój

Kudowa-Zdrój to jedno z bardziej znanych miast uzdrowiskowych w Polsce. Zabytkowe i położone wśród Sudetów na Ziemi Kłodzkiej. Jeszcze w XIX w. uznana za uzdrowisko i była pierwszym ośrodkiem dla chorych na serce na terenie ówczesnych Niemiec. Tu mieści się najpiękniejsza polska pijalnia wód źródlanych na Śląsku mieszcząca się u stóp Góry Parkowej. Malownicze położenie, bliskość granicy czeskiej to nie jedyne atuty, jakimi może poszczycić się uzdrowisko Kudowa-Zdrój. W pobliżu działa Muzeum Kultury Ludowej Podgórza Sudeckiego w Psążnej oraz w Czermnej można zobaczyć unikalne rękodzieło, czynną cały rok ruchomą szopkę z 250 postaciami. Miasto położone jest 4 km od przejścia granicznego, 57 km od Wałbrzycha i 37 km od Kłodzka.

Przebogata i burzliwa historia miasta ujawnia się w wielu zabytkach, m.in. tajemniczej Kaplicy Czaszek. Badacze historii trafią tutaj na ślady słynnych osobistości którzy gościli w Kudowie, a z których wymienić należy: brytyjskiego premiera Winstona Churchilla, króla Prus Wilhelma III, pisarza Bruno Schulza czy papieża Jana Pawła II.
Kudowa-Zdrój stwarza wiele możliwości aktywnego wypoczynku. Miłośnicy górskich wędrówek docenią fantastyczne krajobrazy Gór Stołowych i dotrą do tak znanych miejsc jak Błędne Skały czy Szczeliniec Wielki. Leżące na granicy miasto i jego okolicę oplata gęsta sieć szlaków rowerowych, doskonale skomunikowanych z trasami po stronie czeskiej.

Kudowa-Zdrój jest świetną bazą wypadową dla narciarzy, którzy mogą korzystać z oferty licznych ośrodków po stronie polskiej i czeskiej takich jak Zieleniec czy Destne v Orlickich Górach oraz gęstej sieci narciarskich tras biegowych.

Miasto kryje wiele urokliwych miejsc, które warto zobaczyć. Należy do nich zabytkowy Park Zdrojowy, założony w XVIII w. na wzór ogrodów angielskich, z secesyjną Halą Spacerową, Pijalnią Wód czy najstarszym barokowym budynkiem sanatoryjnym „Zameczkiem”.

Najmłodszych zachwyci muzeum „Bajka” ze wspaniałymi kolekcjami zabawek, a także park linowy, park rozrywki czy „Capitalna Zabawa” – wielki kryty plac zabaw, gdzie milusińscy będą mogli wyszaleć się do woli. Miłośnicy tradycji i imprez w stylu ludowym powinni odwiedzić skansen w Pstrążnej, w którym zwiedzą zabytkowe chaty, stodoły i potańczą w rytm muzyki ludowej.

Kudowa-Zdrój jest miastem granicznym. Dlatego będąc tutaj warto wybrać się do Czech. W sąsiedzkim i partnerskim mieście Nachod zwiedzimy majestatyczny zamek, zabytkowy rynek czy tradycyjny browar z wybornym piwem. Zaś w odległości 140 km znajduje się magiczna Praga.

Wynajmij apartament

Netflix i PS4

Dostępne w każdym apartamencie